събота, 27 декември 2014 г.

Изгаряне на калории

ТАБЛИЦА ЗА ИЗГАРЯНЕ НА КАЛОРИИ


Ако се чувствате гузни, че сте изяли цял шоколад или торта, или прекалявате с храната, особено по празниците, тук може да прецените как точно да изгорите получените калории.

30 минути – Джогинг- 432 калории
30 минути – Колоездене- 321 калории
30 минути – Скачане на въже- 450 калории
30 минути – Ходене пеша- 150 калории
60 минути – Изкачване на стълби- 720 калории
60 минути – Тичане- 660 калории
60 минути – Копаене в градината- 360 калории
60 минути – Бързо ходене (6-7 км/ч)- 360 калории
60 минути – Каране на велосипед (15 км/ч)- 360 калории
60 минути – Тежка домашна работа- 240 калории
60 минути – Лека домашна работа- 150 калории
60 минути – Разходка със скорост 1,5 км/ч- 120 калории
60 минути – Метене- 120 калории
60 минути – Шиене-  60 калории
60 минути – Готвене- 121 калории
60 минути – Хранене-  60 калории
60 минути – Писане на машина-  63 калории
60 минути – Танцуване на рок-  63 калории
60 минути – Игра на карти-  60 калории
60 минути – Нормално ходене- 126 калории
60 минути – Пазаруване – 180 калории
60 минути – Плуване- 475 калории
60 минути – Миене на прозорци- 187 калории
60 минути – Седене на стол-  65 калории
60 минути – Почивка в леглото-  53 калории
20 минути – Аеробика, танцуване,средно-  53 калории

вторник, 23 декември 2014 г.

Бисфенол А



Бисфенол А е промишлен химикал,който прави пластмасата по-здрава и по-еластична и е широко използван при производството на пластмасови изделия, като детски бутилки, играчки, опаковки за храни и напитки. Много изследвания досега са открили зависимост между Бисфенол А и сериозни здравословни проблеми при хората. Според резултатите от различни изследвания Бисфенол А е отговорен за заболявания на сърцето, черния дроб, диабет, неправилно развитие на мозъка и хормоналната система при децата.

През 2007г. работна екологична група наема независима лаборатория, за да изследва съдържанието на Бисфенол А в различни опаковани храни и напитки, които са широко разпространени. При проучването е открито, че количеството на Бисфенол А в опакованите храни варира в широки граници.В пилешките супи, адаптираното мляко и консервираните равиоли са открити най-високите нива на Бисфенол А, докато в кондензираното мляко, безалкохолните напитки и консервираните плодове са открити много ниски нива.

Широкото използване на Бисфенол А ни сблъсква с него всеки ден, в най-различни продукти, които е невъзможно напълно да ликвидираме от ежедневието си. Все пак има начини да ограничим до минимум излагането си на този химикал, чрез следването на няколко лесни за прилагане предпазни мерки.



Яжте по-малко консервирани храни

Най-лесният начин да намалите приема на Бисфенол А е да спрете да ограничите тези храни, които са били в контакт с химикала. Яжте свежи или замразени плодове и зеленчуци, които освен, че ще ви предпазят от химикала, съдържат повече хранителни вещества, по-малко консерванти и са с по-добър вкус.

Предпочитайте продукти в картонени или стъклени опаковки пред тези в метални и пластмасови

Силно киселинните храни, като доматеното пюре, извличат много повече Бисфенол А от вътрешното покритие на консервните кутии и затова е много по-добре да изберете марка, която използва стъклени буркани. Супите, соковете и другите храни и напитки, пакетирани в картонени опаковки, в които за изолация е използван алуминий и полиетилен,(маркирани с код 2 от маркировката за рециклиране, са доста по-безопасни отколкото тези, при които за изолация е използвана пластмаса, съдържаща Бисфенол А.

Не поставяйте в микровълнова фурна поливъглеродните пластмасови съдове за храна.

Веригата на полицикличните въглеводороди, които се използват за опаковане на повечето полуфабрикати, могат да се разрушат при висока температура и при този процес да отделят Бисфенол А. Въпреки че производителите не са задължени да описват дали продукта съдържа Бисфенол А, вие може да разберете като видите кода за рециклиране на опаковката. Ако кодът е 7, то опаковката съдържа Бисфенол А.

Избирайте безалкохолни напитки в пластмасови или стъклени бутилки.

Консервираните сокове и газирани напитки често съдържат Бисфенол А, осбено ако при производството за изолация е използвана пластмаса, съдържаща Бисфенол А. Стъклените и пластмасови бутилки са по-безопасния избор. За бутилка с питейна вода, която използваме вкъщи или навън - неръждаемата стомана е най-добрият вариант. Но все пак трябва да знаете, че повечето пластмасови бутилки, които са подходящи за рециклиране, не съдържат Бисфенол А. Тези, които със сигурност съдържат Бисфенол А са маркирани с код за рециклиране 7.

Не изпозлвайте съдове, които потенциално съдържат Бисфенол А, за горещи храни и напитки.

За горещи храни и напитки винаги използвайте стъклени, порцеланови или стоманени съдове без покритие от вътрешната страна на съда.

Използвайте бебешки бутилки и съдове, които не съдържат Бисфенол А




Вече много производители произвеждат бебешки бутилки и съдове без съдържание на Бисфенол А. Най-лесният начин да го разберете е: твърдите и чисти, след многократна употреба бебешки съдове, съдържат Бисфенол А; меките, които лесно се зацапват - не съдържат вредния химикал.

Използвайте за детето си адаптирано мляко на прах, а не предварително подготвена течност.

Според резултатите от цитираното в началото на статията проучване, съдържанието на Бисфенол А в течните млека е по-високо, отколкото в сухите.

Бъдете постоянни, без да си поставяте непостижими цели.

Намаляването на консервираните храни и напитки, които употребявате ще доведат до намаляване на поетото от организма ви количество Бисфенол А. Все пак не е необходимо изцяло да ги изхвърлите от менюто си, което ще коства доста повече усилия и вероятно скоро ще спрете да се ограничавате.

Пластмасите в нашето ежедневие и опасностите за здравето.

В нашето ежедневие съзнателно или несъзнателно използваме най-различни видове пластмаси – като се започне от пликовете за покупки, мине се през тефлоновите домакински съдове, бутилките за вода и се стигне до четката за зъби.



Ако сте забелязали, на повечето пластмасови изделия, които използваме, има цифра от 1 до 7. Тази цифра е разположена в триъгълник, символизиращ рециклиране и служи за ориентир каква точно е използваната пластмаса и по какъв начин да се рециклира след употреба. Веднъж разучим ли номерацията на пластмасите, по-нататък лесно ще се ориентираме в каква степен конкретната пластмаса е вредна(в редки случаи безвредна) за нашето здраве.
По-надолу са изброени най-масовите видове пластмаси, които използваме в нашето ежедневие, техните основни характеристики. 

1 polyethylene terephthalate (PET или PETE) – Този вид пластмаси се използват за производство на бутилки за минерална вода, газирани и безалкохолни напитки, сиропи за кашлица, лейкопласт, опаковки на бисквити, полиестерни влакна.

2 high density polyethylene (HDPE) – Този вид пластмаси се използва също за бутилки, пликчета за пазаруване, торбички за фризер, бутилки за прясно мляко, кутии за сладолед и сокове, опаковки на шампоан и почистващи препарати, тръбопроводи за напояване на селскостопанска продукция, кошчета за отпадъци, имитация на дърво, за капачките на минералната вода и др. 

3 polyvinyl chloride (V или PVC) – Този вид пластмаси се използват за производство на бутилки за съхранение на нехранителни продукти, опаковки за козметични продукти, блистери, изолация на електрически уреди, тръбопроводи, канализация, огради, дограма, подови настилки.

4 low density polyethylene (PELD или LDPE) – Полиетилен с ниска плътност - Този вид пластмаси се използват за торбички за еднократна употреба, различни контейнери, диспенсери за течни сапуни, меки бутилки, опаковки на шампоани, миещи препарати и др., домакинско фолио, опаковки на козметични продукти, лабораторно оборудване и т.н.

5 polypropylene (PP) - Този вид пластмаси се използва за сламки, чинии за микровълнови фурни, градински пластмаси, чаши, контейнери за храна, домакински съдове, опаковки на солети, бисквити и др. сладкарски и тестени продукти, кофички за кисело мляко и плодови млекца(само за някои от българските млека!! Обърнете внимание, че повечето български кисели млека се опаковат в опаковки от PS, вместо от PP, както е навсякъде по света), памперси.

6 polystyrene (PS) – Този вид пластмаси се използва за производство на чашки за кафе за еднократна употреба, кутии за храна за вкъщи, саксии, играчки, видео и аудио касети, пепелници, вентилационни тръб, кутийки за CD/DVD, имитации на стъклени чаши, играчки, видео и аудио касети, и др. За съжаление, известни марки български кисели млека също са опаковани в кофички от полистирен(PS). Погледнете дъното на кофичките на киселото мляко.

6 polystyrene (PS-Е) – От този вид пластмаси се произвеждат пенообразни чаши за топли напитки, контейнери за топла храна, защита от счупване на фини елементи.

7 други (OTHER или О) (смесени; най-често polycarbonate, или PC, но също polylactide, или PLA, продукти направени от възобновяеми суровини) – Този вид пластмаси се използва за производство на бебешки шишета, бутилки за вода за многократна употреба, кутии за съхранение на храна, опаковки за медицински нужди.

9 или ABS - Този вид пластмаси се използва за производство на монитори, кутии за телевизори, кафе машини, мобилни телефони, повечето компютърни компоненти.

PLA – полилактид - Това са пластмаси, направени от био разградими източници като царевично и картофено нишесте, захарно цвекло и други суровини, които имат високо съдържание на скорбяла. Тези растителни пластмаси се разлагат за около 12 дни при подходящо третиране в специални торища. Недостатъкът им се състои в това, че са направени от храна, която изисква достатъчно свободни пространства докато се отгледа. А допълнителните свободни пространства за отглеждане на суровини за био горива и био пластмаси се осигуряват най-често като се изсичат тропически гори. 

PES пластмаси (Polyethersulfone) – Това са най-новите пластмаси.
Те са полиестер с изключителна устойчивост и са по-малко порести, като едновременно с това по-трудно влизат в реакция и практически не отделят от себе химикали или други вещества. Това са свободни от бисфенол А пластмаси, които остават стабилни в широки температурни граници, устойчиви са на повечето химикали и процесите на саморазграждане и стареене. Продуктите, произведени от този вид пластмаси могат да се подлагат на многократна стерилизация без това да повлияе на техните качества, което ги прави подходящи при контакт с храна. Използват се в медицината, хранително-вкусовата промишленост, за производство на бебешки шишета, кухненско оборудване, електрически уреди, автомобилостроене.

PTFE пластмаси (Politef) – Тефлон – Всички добре познаваме тиганите, тенджерите и тавичките, които са направени от тефлон. Те са широко рекламирани като незалепващи, лесни за измиване, незаменими в домакинството, безвредни за здравето. Дали обаче в действителност е така? Ако четем техническите характеристики на тефлона от фирмите-производители, оставаме с убеждението, че това е едно изключително безопасно, надеждно и безвредно пластмасово покритие. В промишлеността този вид пластмаса е незменима заради физическите си свойства, но както и да се рекламира, истината е, че в домакинството и в производството на домакински съдове тя няма място. При прегряване незалепващите тефлонови покрития отделят токсични газове, които доказано са смъртоносни за птиците, а при хората стават причина за здравословни проблеми. 
Съвсем наскоро, през 2005 година, десетилетия наред, след като тефлоновите покрития са въведени в производството на домакинските съдове и след като във всеки дом има поне по един тефлонов съд, се установява, че перфлуороктановата киселина, която е една от съставките на тефлона, има канцерогенно действие. Това обръща изцяло представите за този вид съдове, но въпреки това те продължават да се произвеждат и да се продават дори и от най-големите вериги магазини. От нас самите зависи да не купуваме тефлонови съдове, за да се предпазим от тяхното вредно влияние. Старите тефлонови съдове изхвърлете. 

До скоро PET опаковките се считаха за абсолютно безвредни при еднократна употреба. В тях се продава и съхранява минерална вода и безалкохолни напитки. За съжаление, най-новите изследвания върху PET пластмасата откриват, че в дългосрочен план от този вид бутилки също се отделят вещества, които имат негативен ефект върху човешкото здраве. Тези вещества попадат във водата(или безалкохолните напитки) и при натрупване смущават действието на някои полови хормони, успешно имитирайки хормона естроген. Количествата, естрогено-подобни химикали, които се отделят от PET опаковките може да се разглеждат като незначителни, но тук влияние има ефектът на натрупване и това, че ние по принцип живеем в много нездравословна и отровна среда. Тази среда подсилва действието на вредните химикали, с които принципно човешкият организъм би се справил, ако живееше в здрава и чиста среда. Получава се явлението ”Капка по капка – вир става.”.
Ако бутилките се използват повторно, проблемът се задълбочава, тъй като PET пластмасите са порести и в тях лесно се задържат бактерии и миризми. Формата на бутилките не позволява качествено измиване, а ако се използват миещи вещества, то те самите остават в порите на пластмасата. Така освен химикалите, които се отделят от PET пластмасата, бутилките стават опасни с вредните организми, които се развъждат в тях.

Относно останалите видове пластмаси, за сега се счита, че тези, с номерация 2 (HDPE), 4(PELD или LDPE) и 5(PP) са безопасни за човешкото здраве. Дали обаче това е така, само бъдещите задълбочени изследвания ще покажат. Практиката показва, че десетилетия, след въвеждането на някои видове пластмаси (считани за абсолютно безвредни) се оказва, че далеч не са така безобидни, а напротив – оказват много вредно влияние върху човешкия организъм. 

Със сигурност, пластмасите, които е добре да избягваме са тези, с номера 3(PVC), 6(PS) и 7(PC). 

PVC пластмасите често се използват за опаковане на месо. Те съдържат омекотители, наречени ”пталати”, които влияят върху хормоналния баланс на човека, а по време на производството на тези опаковки се отделя диоксин, който е мощен канцероген и в допълнение причинява хормонални аномалии. Като се има предвид, че в храненето на животните също се използват хормони, включително хормони на растежа и полови хормони, сами можете да си представите, как PVC опаковката само допълва този чудовищен коктейл.

Много от детските играчки все още се произвеждат от PVC пластмаси, което ги прави потенциално опасни за децата. 

Номер 6(PS) пластмасите са два вида – екструдиран полистирен(известен още като стиропор), който се използва за кутиите, в които ресторантите слагат готовата храна и за чаши. Тези стиропорени чаши и кутии съхраняват храната и напитките топли по-дълго време. Другият вид PS е неекструдираният полистирен, който се използва за прозрачни кутии за готова храна, прозрчани пластмасови чаши за еднократна употреба и пластмасови прибори. И двете форми на полистирена отделят частици стирен, който се счита за потенциален канцероген(причиняващ рак фактор), влияе върху хормоналния баланс на организма и повлиява репродуктивните възможности на хората. 

За голямо съжаление се оказва, че дори и известни марки кисели млека се дистрибутират в пластмасови кофички от полистирен. Можете да видите това на дъното на кофичката, където в триъгълния знак за рециклиране пише цифрата 6, а под него има надпис PS.

Пластмасите с номер 7(PC) и рециклираните пластмаси съдържат бисфенол А (BPA), който също повлиява хормоналния баланс на организма и се свързва със заболявания като рак, затлъстяване, диабет, ранно начало на пубертета, повишаване на агресията, понижаване на паметта, преобръщане на нормалните сексуални разлики в структурата на мозъка, понижаване на имунитета, аборти, рак на гърдата, рак на простатата. 

В последните години се разразиха множество скандали, защото се оказа, че в пластмасите, от които се правят бебешките шишета за хранене се съдържа бисфенол А. В своя защита производителите твърдяха, че количеството бисфенол А, което се отделя е минимално, но има ли минимално количество, когато става въпрос за бебета?! Та нали бебето е най-чистото създание – като скъпоценен снежно бял лист, върху който всичко мръсно оставя отпечатък и следа.
В резултат на протестите на много неправителствени организации и сдружения на майките, на производителите беше наложено да променят продуктовите си линии и технологии. Забрани се използването на рециклирани пластмаси за производство на бебешки шишета. За съжаление, все още само част от производителите имат пластмасови серии от шишета, които са BPA free(свободни от бисфенол А) и това е отбелязано върху самите шишета. За останалите шишета – без този надпис, остава съмнението, че вероятно въпреки всичко, отделят минимални количества бисфенол А. Алтернативата са стъклените шишета.
Вече разгледахме видовете пластмаси и какви потенциални опасности крият те. За да се предпазим от вредните пластмаси, на първо време трябва да се научим винаги да гледаме опаковките на храните, които купуваме. Ако на тях не е отбелязан вида използвана пластмаса, това е сигурен знак, че тя е неподходяща или най-малкото използвана рециклирана пластмаса. Поради опасност от отделяне на бисфенол А, абсолютно е забранено за хранителни продукти да се използват рециклирани пластмаси. В триъгълника за рециклиране те се отбелязват с номер 7, а под него, с O или OTHER.

Други пластмаси, които трябва да избягвате, ако са в досег с напитки или храни, са тези, които се отбелязват с номера 3(PVC), 6(PS) и 7(PC).

Никога не купувайте хранителни продукти в пластмасови опаковки, на които не е отбелязан вида пластмаса.

Ако се изкушите да си поръчате храна за къщи, никога не я оставяйте да престоява в пластмасовите кутии, в които ви е доставена. Възможно най-скоро я пресипете в стъклен, керамичен или порцеланов съд.

Никога не загрявайте храни, поставени в пластмасови съдове в микровълнова фурна. Това, че пластмасовият съд не се поврежда от микровълновата фурна не означава, че храната не се уврежда от самия съд при нагряване.

По възможност не използвайте пластмасови прибори, съдове и чаши.

Изхвърлете всички тефлонови тави, тигани и съдове. Независимо по каква технология са направени, без значение дали са нови или стари, когато се пренагреят, от тях се отделя перфлуороктановата киселина, която има канцерогенно действие.

Не използвайте пластмасови кутии за съхранение на храна, независимо от вида пластмаса. Много по-здравословно и безопасно е да съхранявате продуктите в хладилника в стъклени или керамични съдове с капаци.

Никога не слагайте гореща храна в пластмасови съдове, независимо от каква пластмаса са съдовете. Същото се отнася и за горещите течности. 

Ако усетите мирис от пластмасов съд или бутилка, незабавно го изхвърлете. Това означава, че е изработен от пореста пластмаса, която задържа миризми и микроби или от пластмаса, която отделя химикали.

Ако все пак имате в домакинството пластмасови съдове, никога не ги мийте с абразивни препарати или твърди гъби, защото така се драскат и отделят вредни химикали или в другия случай в драскотините се задържат бактерии и вредни микроорганизми. Пластмасови съдове никога не слагайте в миялна машина отново поради опасност от надраскване и заради това, че високите температури водят до отделяне на химикали от пластмасите, нарушават тяхната структура и водят до стареенето им.

Проверете от каква пластмаса са направени каната ви за вода, уредът ви за готвене на пара, кафе машината, цедката за чай. Ако не е отбелязано нищо върху тях, замислете се дали не отделят отровни вещества. Ако случайно са маркирани с 3(PVC), 6(PS) или 7(PC), директно ги изхвърлете. 

Тръбопроводите също се изграждат с PVC тръби. За да намалите отровите, които се отделят във водата, източвайте я добре преди да я използвате за пиене или готвене. Никога не използвайте гореща вода от тръбопровода за домакински нужди като пиене или готвене. Горещата вода от тръбопровода е подходяща само за миене.

Пластмаси не се съхраняват на пряка слънчева светлина, тъй като това води до тяхното по-бързо стареене и саморазпад, които са свързани с отделяне на токсични вещества. 

Минерална вода и безалкохолни напитки и бира в пластмасови бутилки (РЕТ опаковки или с номерация 1) никога не се съхраняват на слънце. Пряката слънчева светлина засилва отделянето на химикали, имитиращи хормона естроген. Тези химикали водят до хормонален дисбаланс. Също така, запомнете, че тези опаковки са за еднократна употреба и след това подлежат на рециклиране. Не наливайте в тях повторно каквито и да било други напитки или вода.

Забравете за порочната практика да се съхраняват вино, ракия и прясно мляко от село в пластмасови съдове или бутилки.

Киселото зеле приготвяйте в каца, а не в пластмасов бидон. Същото се отнася за вино и ракия.

В офиса в какво си наливате вода от машината за вода? Използвайте стъклена или керамична чаша, а не пластмасови чашки или бутилки. Може би ви е по-лесно да си сипвате вода от машината в бутилка от 500 мл или литър и половина, за да пресметнете по-лесно колко вода сте изпили през деня? Откажете се от този навик. От една страна тези чашки и бутилки при затопляне отделят вече споменатите химикали, имитиращи естроген и разбалансират хормоналната ви система, а от друга, в порестата им структура се натрупват бактерии, които безпрепятствено се размножават и вие поглъщате. По-здравословно е да броите чашите изпита вода, а не бутилките изпита вода.

Никога не оставяйте машината за вода или бутилката с вода на слънчево място.

Мазни храни(месо, сирена, пълномаслено мляко) не е добре да се съхраняват в пластмасови съдове, тъй като мазнините извличат вредните химикали от пластмасата.

Ако имате бебе или малко дете, внимателно преглеждайте пластмасовите играчки, които купувате или получавате като подарък. Те задължително трябва да имат знак, указващ от каква пластмаса са произведени. 

Купувайте пластмасови шишета за хранене, купички и лъжички за бебета само ако върху тях има надпис, че не съдържат бисфенол А(BPA free). Не употребявайте бебешки шишета без обозначение за използваната пластмаса. Тогава почти е сигурно, че за производството им е използвана рециклирана пластмаса с код за рециклиране 7 и вероятността да съдържат поликарбонат и съответно бисфенол А е почти 100%.

понеделник, 22 декември 2014 г.

Студени крайници


Наближава зимата и един неприятен проблем започва да притеснява хората, които страдат от студени ръце и крака. Топлите ръкавици и обувки не винаги помагат. Малко са тези, които търсят лекарска помощ, защото не се замислят, че този проблем може да се дължи на някакво по-сериозно нарушение в организма.

Например при някои млади хора ръцете внезапно побеляват или посиняват поради спазъм на кръвоносните съдове, които снабдяват с кръв крайниците. Това им се случва често, когато времето е студено. Тази болест се нарича синдром на Рейно. А при възрастните изстиването на крайниците може да се дължи на атеросклероза на съдовете. При хората, които пушат редовно, се наблюдава болестта на Бюргер, т.е. тежко нарушено кръвоснабдяване на краката поради засягане на кръвоносните съдове.
Какви може да са причините за студените ръце и крака и какво да направим, за да облекчим това състояние?

1. Ръцете и краката могат да са студени поради лошото оросяване на крайниците, което води до недостиг на кислород и хранителни вещества. Често причина за това може да е изстиването от стоене на течение или вятър. Когато не сте добре защитени от студа, особено ако сте пушач, чувствате умора, слабост или безпокойство, периферните ви артерии се стесняват. Това намалява потока на кръв към краката и ръцете, за да се съхрани необходимата температура на целия организъм.

2. Изстиването на крайниците може да е следствие и от промяната на нивото на хормоните преди цикъл или следствие от недостига на хранителни вещества.
3. Студените крайници може да са признак за заболяване на някои от вътрешните органи или следствие от приема на някои медикаменти, както и заболявания на сърцето или стомашно-чревния тракт.
4. Недостигът на магнезий в организма също е сред причините за студени ръце и крака. Магнезият е четвъртият най-разпространен минерал в организма и е от съществено значение за доброто здраве. Приблизително 50% от общото количество магнезий се намира в костите. Другата половина е предимно в клетките и тъканите на тялото. Само 1% магнезий е в кръвта, но организмът работи много упорито, за да поддържа това ниво в кръвта постоянно. Този минерал е необходим за над 300 биохимични реакции в тялото. Той помага за поддържането на мускулите и нервите, поддържа сърдечния ритъм стабилен, осигурява здрав имунитет и здравина на костите. Магнезият помага за регулирането на нивата на кръвната захар, стимулира нормалното кръвно налягане, участва в енергийния метаболизъм и синтеза на протеините. Той се абсорбира в тънките черва и изхвърля през бъбреците.
За да си набавите необходимите количества магнезий, яжте повече зелени зеленчуци като спанак, защото те са богати на този минерал. Включете и бобови храни като боб и грах, ядки и семена, нерафинирани храни. Заменете белия хляб с пълнозърнест, защото той ще ви осигури повече магнезий. Предпочитайте минерална вода пред чешмяната, защото тя е по-богата на магнезий.
5. Недостатъчно желязо в организма също може да е причина за студените ръце и крака. Причина за този дефицит може да са загубата на кръв, недостигът на желязо в менюто или невъзможност то да бъде усвоено от организма. Редовната употреба на аспирин или болкоуспокояващи също може да са причина за дефицита на желязо в организма.
Месото, рибата, яйцата, млечните продукти са добър източник на желязо. Хранителният режим, който е богат на захари често е с ниско съдържание на желязо, а високото съдържание на фибри може да забави усвояването му.
6. Според традиционната китайска медицина основната причина за студените ръце и крака е недостигът на Ян енергия. Застудяването на времето или навлизането на студ в тялото са причина за студ в меридиана на черния дроб, което оказва влияние на функцията на черния дроб да произвежда кръв, а това от своя страна води до недостиг на Ян енергия в бъбреците, в резултат на което крайниците са студени.
Друга причина за студените ръце и крака може да е лошото кръвообращение, поради което кръвта не успява да достигне до тях. А това може да е следствие от слабо сърце, недостатъчно кръв в организма, ниски нива на хемоглобина и червените кръвни телца, тромб в кръвоносните съдове, висока температура, настинка и др.
Ето няколко съвета, които дава традиционната китайска медицина за профилактика и лечение на студени ръце и крака:
- Хората, които страдат от студени ръце и крака, трябва да избягват студените храни и да консумират загряващи, които да затоплят организма и да избягват такива, които подсилват Ян енергията.
Два чая, които може да са ви от полза:
Чай от женшен и мерджан

По 25гр. женшен и мерджан се варят в 1.5 л. вода. След като водата заври се оставят още 15-20 минути на тих огън. Течността се прецежда и е готова за употреба.

Чай от женшен и орехи
7-8 парчета женшен, 15-20 ореха се слагат във вода. След като заври се оставят на тих огън за 10-20 минути. Чаят се пие затоплен преди сън.
.

- Масажирайте точката Юнцюен (涌泉穴).

Тя се намира по средата на стъпалото в началото на свода, където се образува ямка. Масажът на тази точка ще премахне студа в организма, ще затопли стъпалата, ще укрепи бъбреците. Освен това ще повлияе благоприятно на функцията на черния дроб и ще стабилизира кръвното налягане.
- Студени вани
Може да използвате правилото „клин клин избива" и да натопите ръцете и краката си в студена вода. Когато ви се стори, че водата вече не е толкова студена, ги извадете и ги сложете под одеялото. След няколко минути ще усетите, че са се затоплили.
За да предотвратите изстиването на крайниците и да се избавите от този проблем може да се придържате и към следните съвети:
- В студени и ветровити дни се обличайте топло;
- Откажете цигарите;
- Осигурете си физическо натоварване, при което се ускорява пулса;
- Яжте богата и разнообразна храна, за да снабдите организма с енергия. Така ще се ускори метаболизма и организмът ви ще произвежда достатъчно топлина;
- Не яжте мазна и тежка храна, защото за известно време кръвта ще се насочи към стомаха и червата. Три пъти в седмицата яжте риба, защото тя осигурява безпрепятствения поток на кръвта по вените и артериите.
- За да подобрите циркулацията на кръвта, добавете към храната си сгряващи подправки като джинджифил, горчица, лук, чесън;
- Изпивайте по 2 чаши настойка от глог всеки ден. Към нея може да добавите канела и джинджифил;
- Следните отвари подобряват кръвообращението:
Измийте обелките от 4-5 картофа и ги залейте с половин литър вода. Варете на умерен огън 15 минути. Оставете да изстине и прецедете. Пийте от тази отвара 30 минути преди ядене в продължение на 2 седмици. Преди употреба затоплете.
Смелете в месомелачката 2 лимона и 2 портокала с корите, но без семките. Добавете 2 с.л. мед и ги оставете да престоят 24 часа на стайна температура. След това сложете сместа в хладилник. Вземайте по 2 ч.л. 30 минути преди ядене 3 пъти на ден. Продължете курса на лечение 1 месец. След това починете 2 седмици и повторете още 1 месец.
- Яжте картофи. Те са богати на калий, който подобрява кръвообращението.
- Ако имате отоци, мажете ги с мазило от невен;
- Накиснете крайниците в топла вода с 1 л. сушена мащерка, риган или розмарин. Други варианти са във водата да добавите 2с.л. джинджифил на прах или смлян черен пипер. И трети вариант- добавете една супена лъжица горчица на прах;
- Масажът с етерични масла също може да помогне. За целта:
Смесете по 3 капки масло от розмарин и черен пипер в супена лъжица бадемово масло или зехтин. Масажирайте ръцете, дланите, стъпалата и прасците. (Маслото от розмарин е противопоказно при първите 20 седмици от бременността.);
- За да подобрите кръвообращението, може да правите контрастни компреси. Първо наложете ръцете и краката с топъл компрес за 3 минути, след това го сменете за 1 минута със студен. Повторете процедурата няколко пъти като завършите със студен компрес. Друг вариант е да държите ръцете първо под топла вода, а след това под студена;
- Практикуването на цигун упражнения, тайдзицюен, комплекса „осем къса коприна" и др. подобни източни методи ще балансира потока на енергията Ци и кръвта и не само ще ви избави от студените ръце и крака, но и ще ви осигури добро настроение и здраве.


Внимание!
Важно е също да се знае, че полезните вещества не само трябва да се приемат, но в същото време трябва да се избягват всякакви продукти, които пречат за тяхното абсорбиране. Ако сте любител например на кафето, черния чай, шоколада и пшеничните трици, то нищо чудно да страдате от липса на калций в организма, тъй като тези, предпочитани от много хора храни и напитки, съдържат вещества, които пречат на усвояването му. В такъв случай нека разгледаме какво трябва да направим за себе си, за да не допускаме краката ни да са вечно студени?

Контрастните бани стимулират кръвообращението

При студени крака, освен обикновените грижи са необходими и контрастни бани: вземат се два дълбоки съда, единият с гореща, а другият - със студена вода. Краката се поставят за 2 минути в горещата вода и веднага след това за 5-10 секунди в студената. Процедурата се повтаря 5-6 пъти и винаги завършва със студената вода. След банята краката се избърсват и намазват с крем. Тези бани стимулират кръвоснабдяването на краката и подобряват еластичността на кръвоносните съдове. Полезно е след баните да се правят масажи. Главното е през зимния сезон да се носят по-плътни топли чорапи. Синкавите, змиеобразни кръвоносни съдове по краката са признак на трайна разширени капиляри. Появяват се при много пълни хора и със стоящи професии. За предотвратяване и лечение на този козметичен дефект се използват всички средства, които подобряват еластичността на тъканите на кръвоносните съдове: масажи, контрастни бани. Полезни спортове за това състояние са карането на колело и плуването.

При наличието на разширени вени лечението се провежда от лекар. Когато заболяването е в началната си форма, може да се предотврати по-нататъшното му развитие. Преди всичко трябва да се избягват горещите бани и масажите на краката, ластиците, обувките с високи токове, както и сядането с кръстосани върху коляното крака, тъй като това води до влошаване на кръвната циркулация и задълбочаване на заболяването.

Упражнения, полезни за доброто оросяване

Легнете на гръб върху пода с прибрани, но изпънати крака и ръце до тялото. Много бавно, без да ги свивате в коленете, повдигнете краката, докато образуват прав ъгъл с тялото, след което ги отпуснете, докато се върнат в изходно положение. Повтаря се 10-15 пъти. Изходното положение е както при първото упражнение. Повдигнете краката, докато образуват прав ъгъл, и в това положение карайте колело във въздуха в продължение на 4-5 минути.